Top.Mail.Ru

Sēras

Pāriet uz saturu

Sēras

Apbedīšanas birojs - apbedīšanas pakalpojumi - kremācija | bēres.
Sēras
 
 
           Senatnē krieviem sēras apzīmēja ar baltu krāsu, krievu emigrācijai tā tas ir palicis vēl šobrīd. Mūsdienās sēras ir pieņemts apzīmēt ar melnu, tumšu vai bordo krāsu.
 
Tāpat kā pēdējās desmitgadēs visās dzīves sfērās ir izmainījušies labā toņa noteikumi, tā arī apbedīšanas ceremonijas atsevišķās vietās ir izmainījušās.
 
Nemainīgi paliek daži tradicionāli uzstādījumi, piemēram, melna, pelēka, bordo vai ļaunākajā gadījumā tumša bēru apģērba krāsa. Tieši šajās, īpaši grūtajās dzīves dienās, ir svarīgi ievērot vispārējus saskarsmes noteikumus - aiz cieņas pret nelaiķa tuviniekiem.
  
Pat, ja dažās valstīs ir pieņemtas citas skumju izpausmes, piemēram, Indijā - baltā krāsa, mums tas nedod tiesības parādīties bērēs spilgti sarkanās drēbēs.
 
Tam, kurš savā garderobē nav atradis neko piemērotu un nevar atļauties naudas izdevumus jaunai lietai, tāpēc, ka tā nepieder pie pirmās nepieciešamības lietām, labāk aizņemties kaut ko no radiniekiem un draugiem, nevis vilkt mugurā raibu vējjaku.
 
Šodien vairāk nav nepieciešama cepure, kas kādreiz bija sievietes sēru tērpa neatņemama sastāvdaļa. Pēc personīgiem ieskatiem  pieņem lēmumu "par" vai "pret" tā saucamo "atraitņu plīvuru".
  
Apglabāšanas laiks katrā atsevišķā gadījumā arī tiek noteikts savādāks, tikai nelielās pilsētiņās un lauku apvidos pieturas pie kaut kāda viena laika. Katrs individuāli izlemj, cik ilgi skumju izteikšanai nēsāt melnu apģērbu. Apstiprinās uzskats, ka personīgām jūtām nav jāatrod izpausmei apģērbā.
 
Tas, kurš vēl nav izjutis to, cik sāpīgi ir zaudēt mīļu cilvēku, var iedomāties, ka skumjas ģimenes locekļa vai drauga dēļ ir īpaši ievainojams dvēseles stāvoklis.
 
Daudziem cilvēkiem ir grūti uzrakstīt līdzjūtības vēstuli. Pat tad, ja ir grūtības ar formulējumu, vajadzētu apzināties, ka neviena gatava atklātne nevar aizvietot personīgu līdzjūtības izteikšanas sūtījumu. Pie tam ir svarīgi izteikt savas jūtas patiesi.
  
Visbiežāk līdzjūtības vēstules sākas tā: "Mani dziļi satrieca ziņa par jūsu sievas nāvi", "Mēs kopā ar jums nežēlīgā likteņa trieciena priekšā esam pilnīgi apjukuši" vai "Ziņa par jūsu vīra nāvi mani dziļi aizskāra".
  
Ir svarīgi, lai tās remdētu sāpes, nevis radītu vairāk ciešanu tukšas pļāpāšanas vai pārspīlēta patosa dēļ, lai jūsu jūtas nebūtu mākslotas.
  
Tādas vēstules ir svarīgi uzrakstīt ļoti drīz pēc miršanas paziņojuma.
 
Ja tās nonāks pie saņēmēja  vairākas nedēļas vai mēnešus vēlāk, ir liela iespēja atplēst jau tā lēni dzīstošās rētas un tādējādi sasniegt pretēju rezultātu.
 
Līdzjūtības vēstuli tradicionāli raksta ar roku uz atturīga balta papīra. Melns ietvars paliek miršanas paziņojumiem avīzē vai no mājas, kurā ir sēras, izsūtītajām vēstulēm. Vajadzētu cienīt visus tajās esošos vēlējumus. Ja mēs, piemēram, vienā miršanas paziņojumā  sastopam frāzi "Lūdzam atturēties no līdzjūtības izteikšanas pie kapa", tad tūlīt pēc apbedīšanas nevajadzētu sekot pieņemtajam rokas spiedienam.
 
Vieni lūdz paziņot laiku līdzjūtības izteikšanai, citi uzskata, ka tas ir pienākums. Visā visumā līdzjūtības izteikšanas vizītes ar katru gadu kļūst aizvien retākas - tās ir pieņemtas tikai atsevišķos  apvidos.
 
Vairs neeksistē oficiāls vizīšu laiks, bet katra vizīte notiek tikai pēc iepriekšējas vienošanās. Tas attiecas arī uz līdzjūtības izteikšanas vizītēm. Tādā gadījumā pavisam nepieņemami ir pazvanīt un pavaicāt: "Kad jums būtu vēlama mana līdzjūtības izteikšanas vizīte?"
 
Ar telefonu šajā gadījumā vispār vajadzētu būt īpaši uzmanīgiem. Tādu sarunu ļoti viegli uztvert kā uzmācību. Tāpēc līdzjūtības izteikšana pa telefonu, tāpat kā agrāk, nav pieņemama. Vienīgais izņēmums - cilvēks, kuru piemeklējusi nelaime, pats pa telefonu paziņo par nāvi, bet tas, šķiet, ir pieņemts tikai ģimenes lokā un starp tuviem draugiem.
 
 
Sēru apģērbs
 
 
           Mūsdienās, par laimi, tikpat kā vairs netiek ievērotas pilnīgas sēras: atraitnes cepure, melns apģērbs pat bērniem. Mēs visi apraudam mīļoto cilvēku nāvi, tomēr vajag censties zaudējumu uztvert reāli un pakāpeniski pierast pie dzīves bez mīļotā cilvēka.
  
           No Pirmā pasaules kara laikiem melnā krāsa lielā mērā ir zaudējusi nozīmi kā smagā zaudējuma simbols. Tajā laikā modernās sievietes uzskatīja par nepieciešamu karā kautos tuviniekus apraudāt "nelielā melnā kleitā", kas kļuva par garderobes neatņemamu sastāvdaļu. Pirms kara sievietes reti valkāja melnas drānas vai nevilka tās vispār, ja vien nevalkāja sēru apģērbu.
  
Bērēs sievietes - nelaiķa ģimenes locekļi bieži uzvelk (šobrīd tas nav obligāti) melnu vai pelēku kleitu no savas parastās garderobes.
  
Bērnus ietērpj svētdienas skolas uzvalciņos baltā vai citā mierīgā krāsā.
 
No bērēs velkamās kleitas parasti noņem spilgtus rotājumus, bet tā var tikt apdarināta ar baltu.
 
Var uzlikt pērles vai funkcionālu saspraudi no sudraba vai nespodra zelta, melnu dzintaru. Ir pieņemami pērļu auskari, bet vajadzētu atturēties no dārgām rotām, gredzeniem un rokassprādzēm ar briljantiem, vismaz pirms dvēseles aizlūguma dievkalpojuma vai tā laikā.
  
Sievietes bieži aizsedz seju ar melnu šifona plīvuru. Tomēr, var iztikt arī bez plīvura un bez cepures.
 
Pie melnas kleitas nav obligāti vilkt melnas zeķes. Gan ģimenes locekļiem, gan citiem klātesošajiem bērēs pilnīgi pieņemami ir tērpi, kurus parasti uzvelk, apmeklējot baznīcu.
 
           Uz lielo dvēseles aizlūguma dievkalpojumu vīrieši - ģimenes locekļi uzvelk frakas vai tumši zilus lietišķus uzvalkus, melnas kurpes un zeķes, melnas vai pelēkas kaklasaites un baltus kreklus. Zēni velk tumši zilus vai tumši pelēkus uzvalkus, baltus kreklus, melnas, tumši zilas vai pelēkas kaklasaites. Uz nelielām, pieticīgām bērēm var uzvilkt jebkuru atturīgu uzvalku ar kaklasaiti klusinātā tonī.
 
 
Sēru ievērošana
  
           Būtībā, nelaiķa ģimenes locekļi uzvelk sēras ne tikai kā skumju apliecinājumu, bet arī cenšoties sevi norobežot no apkārtējo uzbāzības. Lielās ģimenēs pat kalpi bieži vien bija spiesti nēsāt sēru apģērbu,  bet visas sabiedriskās aktivitātes stingri tika ierobežotas divus gadus. Bieži vien vecākās sievietes ģimenē, īpaši padzīvojušas atraitnes, nēsā sēras līdz dzīves galam. Šo paražu ievēro dažās Latīņamerikas valstīs.
  
Mēs esam atteikušies no idejas, ka vēlēšanās būt laimīgam, neraugoties uz smago zaudējumu, ir grēcīga un nozīmē necieņas izrādīšanu mirušajam. Sabiedrībā ir izstrādājusies pozitīvāka attieksme pret tiem, kam ir grūti pastāvīgi atrasties kopā ar tādu cilvēku, kurš ārēji ievēro sēras. Viens no iemesliem tam, ka šobrīd sēras tiek ievērotas mazāk, pēc manām domām, ir informācijas ātrā izplatīšanās. Pa telefonu, telegrāfu vai no dienas avīzēm tuvinieki un draugi samērā ātri uzzina skumjos jaunumus.
 
Maz ticams, ka ģimene, kurai bijis smagais zaudējums, jau ar pirmajām dienām nesaņemtu taktisku uzmanību, un tai nav nepieciešamības afišēt savu zaudējumu, ģērbjoties melnā, lietojot papīru ar sēru ierāmējumu un atsakoties no jebkādas sabiedriskas darbības.
  
Mūsdienās, ja meitene nākošajā dienā pēc mātes bērēm  ierodas darbā savā parastajā lietišķajā kostīmā, bet vīrietis pēc dēla nāves nenēsā sēru apsēju, viņu kolēģi pret to izturas ar izpratni, un neviens  neuzskata, ka viņi nesēro pēc saviem tuviniekiem.
 
            Atraitne, ja vēlas, var nēsāt laulības gredzenu un parasti to arī dara, īpaši, ja viņas laulībā ir bijusi laimīga, neatkarīgi no tā, vai viņai ir bijuši bērni vai nē. Savu mirušo laulāto draugu atraitne sauc "mans nelaiķa vīrs".
 
 
Sabiedriskās aktivitātes ierobežošana
  
Tie, kas nesen ir zaudējuši kādu no tuviniekiem, dabiski nejūt tieksmi piedalīties kaut kādos sabiedriskos pasākumos.
 
Neraugoties uz to, netiek nosodīta ieplānotu pasākumu apmeklēšana, tādu kā piemēram, kāzas.
 
Lielākā daļa cilvēku atgriežas vai cenšas atgriezties pie savām parastajām sabiedriskajām nodarbēm jau nedēļu pēc tuva radinieka bērēm, un viņu uzvedība ir atkarīga no personīgajām jūtām un pārliecības, bet nevis no tā, ko "cilvēki par to padomās".
Kapu pieminekļi, kapu apmales, bēru izmaksas, bēru vainagi rīgā, ziedu piegāde, apbedīšanas birojs, ziedu kurjers, kapu plāksnes, apbedīšanas firma rīgā, cik izmaksa bēres, bēru mielasts rīgā, bēru organizēšana, apbedīšanas pakalpojumi, bēru mielasts, apbedīšanas izmaksas, cik maksā bēres, apbedīšanas birojs, apbedīšanas firma, apbedīšanas izmaksas, cik izmaksā bēres, kapu krusti cenas.
 Atgriezties pie satura