Sveču gaisma un atceres vakars - Sveču svētki
Published by Konstantīns Žiharevs ieeja Apbedīšana · Svetdiena 19 Mar 2023
Tags: Viņpasaulē, ar, cieņu, Apbedīšanas, pakalpojumi, Sveču, gaisma, atceres, vakars, Sveču, svētki, Mirušo, piemiņas, dienas, Rīgā, Bēres, Apbedīšanas, birojs, Rīgas, rajons
Tags: Viņpasaulē, ar, cieņu, Apbedīšanas, pakalpojumi, Sveču, gaisma, atceres, vakars, Sveču, svētki, Mirušo, piemiņas, dienas, Rīgā, Bēres, Apbedīšanas, birojs, Rīgas, rajons
Svecīšu vakars - Svecīšu svētki
Mirušo piemiņas diena ir svētku diena, kas tiek atzīmēta daudzās pasaules valstīs, lai godinātu un pieminētu visus mirušos. Šī diena ir ļoti svarīga daudzām kultūrām, un to atzīmē dažādos veidos, atkarībā no katras kultūras tradīcijām un ticības sistēmām.
Mirušo piemiņas dienu dažādās pasaules valstīs atzīmē dažādos datumos. Vispārēji ņemot, tas ir laiks, kad cilvēki dodas uz kapsētu, lai pieminētu savus mīļos, liekot ziedus uz viņu kapu vai dziedot dziesmas, kas veltītas viņu piemiņai.
Dažās pasaules kultūrās Mirušo piemiņas diena ir saistīta ar reliģiskiem rituāliem. Piemēram, Meksikā šī diena tiek atzīmēta kā "Diena de los Muertos" (Mirušo diena), un tajā tiek uzkoptas kapu vietas, gatavojoties svētkiem. Meksikāņi tic, ka šajā dienā mirušie atgriežas pasaulē, lai apmeklētu savus dzīvojošos radiniekus.
Latvijā Mirušo piemiņas diena tiek atzīmēta 2. novembrī, un tajā ir ierasts doties uz kapsētu, lai pieminētu mirušos. Cilvēki liek ziedus, sveces un citus simboliskus priekšmetus uz viņu kapu, lai godinātu viņu atmiņu. Dažreiz arī tiek dziedātas dziesmas vai lūgti lūgšanas.
Mirušo piemiņas diena kristīgajā kalendārā ir 2.novembris, bet dažādās kultūrās un valstīs tas tiek atzīmēts atšķirīgi. Latvijā šis svētku laiks ir saukts par Visu svēto dienu un tas tiek atzīmēts 1.novembrī. Visu svēto diena ir svarīgs svētku laiks, kad kristieši apmeklē kapsētas un lūdzas par mirušajiem. Šajā dienā baznīcas tiek svētītas un tās tiek izmantotas, lai pieminētu mirušos.
Mirušo piemiņas diena ir saistīta ar daudzām kristīgajām tradīcijām. Viens no populārākajiem rituāliem ir sveces uzliesmošana uz kapsētām un lūgšanas par mirušajiem. Dažās kultūrās arī tiek veidotas ēdienreizes, kas ir veltītas mirušo atcerēšanās. Piemēram, Meksikas kultūrās tiek gatavoti tā sauktie "ofrendas" - speciāli izrotāti altāri, kas satur dažādas ēdienreizes, ziedus un citus priekšmetus, kas ir saistīti ar mirušajiem.
Mirušo piemiņas diena arī simbolizē cerību uz dzīvību pēc nāves. Kristietībā mēs ticam, ka pēc nāves mēs nonākam pie Dieva un dzīvojam mūžīgi viņa klātbūtnē. Tāpēc šis svētku laiks ir veltīts ne tikai atcerēšanai par mirušajiem, bet arī cerībai uz mūžīgo dzīvi.
Lai gan Mirušo piemiņas dienas tradīcijas var atšķirties atkarībā no kultūras un valsts, šis svētku laiks ir svarīgs visiem kristiešiem, kas atzīst un godina savus iepriekšējos paaudžu mirušos. Tas ir laiks, kad mēs varam pateikt paldies par to, ko viņi deva mums un lūgt par viņu dvēselēm.
Visbeidzot, Mirušo piemiņas diena ir svarīgs laiks, lai atcerētos visus tos cilvēkus, kas vairs nav ar mums. Šī diena ir brīdis, kad mēs varam izteikt savu cieņu un pieminēt tos, kas mums bija svarīgi. Tas ir arī laiks, kad mēs varam pateikt paldies par to, ko viņi deva mums savā dzīvē.
Ir Laiks, lai mācītos mīlēt savu tuvāko.
Tas ir atceres laiks, kad atcerēties aizgājušos draugus, tuviniekus un senčus. Pasaules tautu mitoloģijā, kultūrvēsturē, dzīvesziņā un reliģijās šīs dienas saucam dažādi – par veļu laiku, mirušo piemiņas dienu, mūžības svētdienu, visu dvēseļu dienu, bet visi godinām savus aizgājējus gan dzimtā, gan tautā.
Tradicionāli Latvijā oktobra un novembra mēnešos kapsētās notiek Mirušo piemiņas dienas jeb Svecīšu vakari. Tā ir tradīcija, kas ieviesta kristīgajā baznīcā, lai īpaši atcerētos un Dieva priekšā pieminētu savus aizgājējus. Kristīgajā baznīcā svecīšu vakaram ir sava loma. Kristīgajā baznīcā svecīšu vakars saistās ar konkrētu dienu — Visu svēto dienu katoļiem un Mūžības svētdienu luterāņiem. Visu svēto diena svinama novembra sākumā, bet Mūžības svētdiena ir svētdienā pirms Pirmās adventes. Tradicionāli Latvijā oktobra un novembra mēnešos kapsētās notiek Mirušo piemiņas dienas jeb Svecīšu vakari.
Tā ir tradīcija, kas ieviesta kristīgajā baznīcā, lai īpaši atcerētos un Dieva priekšā pieminētu savus aizgājējus. Daudzas ģimenes jau pirms šā notikuma dodas uz kapsētām, lai sakoptu tuvinieku kapa vietas ziemas periodam. Luterāņu baznīcas tradīcijā Mirušo piemiņas diena jeb Mūžības svētdiena tiek atzīmēta Baznīcas gada pēdējā svētdienā, kas ir svētdiena pirms pirmā Adventa. Arī baptisti iededz svecītes baznīcas gada pēdējā svētdienā. Romas katoļu baznīca Mirušo piemiņas dienu vai visu svēto dienu atzīmē novembra sākumā.
Gan luterāņiem, gan katoļiem kopīgais ir tas, ka šajās dienās dievkalpojumos īpaši piemin savus aizgājējus. Līdzīga tradīcija ir arī pareizticīgajiem, kuri, savukārt, šo dienu atzīmē maijā. Svecīšu vakars ir laiks, pēc kura kapsētās iestājas miera periods. Klātas ar skujām un rotātas ar pēdējiem rudens ziediem, degošu svecīšu gaismā kapu kopiņas ieslīgst mierā līdz pavasarim, kad kapsētās no jauna sākas rosība.
Šajās dienās ir nepieciešams izmantot iespēju un iepazīt to, "kas mēs esam" un šādi atgūt savu cilvēciskumu. "Tas ir laiks, lai mīlētu savu tuvāko, ar kuru mēs dzīvojam kopā ikdienas dzīvē – ģimenē, kur ir spriedze, kur bērniem ir grūti dzīvot kopa ar vecākiem, kur nav vietas, mācīsimies būt kopā, piedosim," mudinot arī apzināties šī laika nozīmi un nedomāt, ka "tā ir tikai tāda sagadīšanās", jo "nekas nav sagadīšanās Dieva plānā".
Mirušo piemiņas dienas ir īpašs laiks, kad mēs varam apstāties un atcerēties savus mīļos, kuri ir aizgājuši no šīs pasaules. Tas ir laiks, kad mēs varam padziļināti pārdomāt dzīves nozīmi un vērtību, atgūt savu cilvēcisko sajūtu un attiecības ar citiem. Tas ir brīdis, kad mēs varam izpētīt un saprast savas ģimenes un tuvāko cilvēku lomu mūsu dzīvē, piedot un atjaunot savstarpējo mīlestību un sapratni.
Pieminot mirušos, mēs atceramies, ka katrs cilvēks ir īpašs un nozīmīgs un ka mūsu dzīve ir savstarpēji saistīta ar citu dzīvībām. Šādā apziņā mēs varam mīlēt un cienīt savus tuvākos un censties atrast saskaņu un mieru savās attiecībās.
Mirušo piemiņas dienas ir arī laiks, kad mēs varam pārdomāt dzīves izpratni un iegūt dziļāku perspektīvu par to, kāda ir mūsu dzīves nozīme un mērķis. Tas ir brīdis, kad mēs varam atgriezties pie mūsu garīgās būtības un iepazīt sevi dziļāk.
Atceroties mirušos, mēs atklājam, ka nekas nav sagadīšanās un ka katram notikumam mūsu dzīvē ir sava nozīme un mācība. Tas mūs mudina novērtēt katru brīdi un savus līdzcilvēkus, jo visi esam vienā lielā Dieva plānā.
Kopumā, mirušo piemiņas dienas ir iespēja iegūt dziļāku izpratni par dzīvi un nāvi, apzināties savas attiecības ar citiem un atgūt savu cilvēcisko sajūtu. Tas ir laiks, kad mēs varam sākt dzīvot ar dziļu pateicību un mīlestību pret dzīvi un visiem tās aspektiem.
Šobrīd mēs varam ļaut uzplaukt Dievam no jauna mūsu dzīvē, mūsu ģimenē un valstī, nestrīdēties, piezvanīt kādam, ja cilvēks jūtas vientuļš, kā arī lūgties par tiem, kuri ir saslimuši un aizgājuši mūžībā.
Latviešu folklorā saistīts bagātīgs paražu un ticējumu klāsts par to, kā rīkoties, lai atvairītu nelaimi, piesauktu laimi, paredzētu laika apstākļus un tiktu gan pie turības, gan atrastu dzīvesdraugu, saglabātu skaistumu un veselību, kā arī izaudzinātu bērnus. Latviešu folklorā rodamas daudz un dažādas tradīcijas, ieražas un ticējumi par to, kas jādara svecīšu vakarā, lai labi satiktu ar kaimiņiem un lai mājās valdītu labklājība un pārticība.
Latviešu folklorā ir daudz un dažādas tradīcijas, ieražas un ticējumi, kas saistīti ar veidiem, kā piesaistīt laimi, saglabāt veselību, panākt pārticību un labklājību, kā arī atrast dzīvesdraugu un audzināt bērnus. Šie ticējumi un paražas ir cieši saistīti ar senlaiku dzīves rituāliem un dzīvesveidu, kas balstījās uz dabas novērošanu, saules, mēness un zvaigžņu kustības.
Svecīšu vakars bija īpašs laiks, kad cilvēki pulcējās kopā, lai svinētu sava veida saulgriežus un lieldienu laikus. Daži no šiem ticējumiem un paražām ietvēra:
Laimīgas saulrieta un saullēkta piesaiste: Svecīšu vakarā tiekēts, ka, stājoties saulrietam vai saullēktam, ir jāuzlaiž mazas ugunskurs un jāsaka vārdi, kas atbilst notiekošajam notikumam. Tas bija saistīts ar vēlēšanos par veiksmi, laimi un bagātību.
Svešinieku sagaidīšana: Svecīšu vakarā cilvēki pulcējās kopā, lai svinētu un apsveiktos ar svešiniekiem un kaimiņiem. Tas bija svarīgs kopienas apvienošanās un savstarpējās atbalsta veids.
Veselības un laimes saglabāšana: Ticējumi saistīti ar saules un mēness kustībām, lai piesaistītu labu veselību un laimi. Dažreiz to varēja darīt, vingrojot vai lūdzot dievus un dabas spēkus.
Bērnu audzināšana: Svecīšu vakarā mātes varēja lūgt dievus par labu bērnu veselību un labām izredzēm nākotnē.
Šie ticējumi un paražas veidoja svarīgu kultūras un sabiedrības daļu agrākajā latviešu dzīvē, un tos pārnēsāja no paaudzes uz paaudzi. Lai gan mūsdienu sabiedrībā varbūt daži no šiem ticējumiem un paražām tiek uztverti kā folkloras un tradīciju elementi, tie joprojām atspoguļo mūsu senču sapratni par pasaules kārtību un viņu mēģinājumus rīkoties, lai veicinātu labvēlīgus notikumus savā dzīvē.
Mirušo piemiņas diena ir pareizticīgās baznīcas svētki, kas tiek svinēti visā pasaulē. Šie svētki ir veltīti visiem kristiešu ticības pēdējiem līdzcilvēkiem, kuri aizgājuši no šīs pasaules un atgriezušies pie Dieva. Šis svētku laiks ir svarīgs notikums pareizticīgajā ticībā, un tas ir laiks, kad kristiešiem ir jāpiedzīvo dziļa un svinīga garīguma pieredze.
Mirušo piemiņas diena pareizticīgajā baznīcā tiek svinēta 1. novembrī. Šajā dienā kristieši atceras savus mīļos cilvēkus, kuri jau ir aizgājuši no šīs pasaules. Baznīcās tiek rīkoti īpaši dievkalpojumi, kurus vada priesteri. Šie dievkalpojumi ir veltīti mirušo piemiņai un pieminēšanai.
Baznīcas dievkalpojumos tiek dziedātas īpašas dziesmas, kas veltītas mirušo piemiņai. Arī ikonas un krustiņi tiek svētīti un tiek iedoti kristiešiem, lai tiem būtu piemiņa par mirušajiem. Tiek veikta arī īpaša lūgšana, kas ir veltīta mirušo dvēseļu mieram un atpūtai.
Mirušo piemiņas diena pareizticīgajā baznīcā ir svarīgs notikums, kas palīdz kristiešiem atcerēties savus mīļos cilvēkus, kuri jau ir aizgājuši no šīs pasaules. Tas ir laiks, kad kristieši var izteikt savu cieņu un mīlestību pret tiem, kuri vairs nav šeit. Baznīcas dievkalpojumi un lūgšanas palīdz kristiešiem piedzīvot dziļu garīguma pieredzi un atcerēties savus mīļotos, lai viņu dvēseles varētu atrast mieru un atpūtu.
Apskatīt ziņu avotu:
- Pilna veselības pārbaude: https://diagnostika.lv/
- Soļi uz veselību un garīgām praksēm: https://gramata.rantan.lv/index.html
- Психолог Рига: https://www.psiholog.lv